Վարժ 229
Գտի՛ր անհայտ բաղադրիչը։
Ա) 3635-178=3457
3457+178=3635
2482-124=2358
2358+124=2482
Բ) 5564-2079=3485
5564-3485=2079
4607-2339=2278
4607-2278=2339
գ) 4606 -1248=3358
1248+3358=4606
3007-922=2085
3007-2085=922
Խնդիր 232
ա) Գնացքը 2 օրում անցավ 1255 կմ ճանապարհ: Երկրորդ օրն այն անցավ 25 կմ-ով պակաս ճանապարհ քան անցել է առաջին օրը: Որքա՞ն ճանապարհ է անցել գնացքը երկրորդ օրը:
Լուծում՝ 1255-25=1230
1230:2=615
615+25=640
Պատ.՝ 615 կմ
Բ) 350 նստատեղ ունեցող ինքնաթիռն ունի 2 սրահ։ Առաջին սրահի նստատեղերը 46-ով քիչ են երկրորդ սրահի նստատեղերից։ Քանի նստատեղ կա առաջին սրահում։
Լուծում 350-46=304
304:2=152
152+46=198
Պատ` 152 նստատեղ
Վարժ 234
Երկու օրում Գայանեն վաճառեց 240 կգ վարունգ։ Առաջին օրը նա վաճառեց 20 կգ ավելի, քան երկրորդ օրը։ Հաշվի՛ր թե որքան է կազմում երկրորդ օրվա վաճառքի գումարը, եթե առաջին օրվանը կազմում է 10400 դրամ։
Լուծում 240-20=220
220։2=110
110+20=130
10400: 130=80
80×110=8800
Պատ.՝ 8800 դրամ